A ricinusolajat belsőleg már igen ritkán alkalmazzuk, korábban egyszeri hashajtásra használták, főleg műtéti előkészítés keretében. Manapság már vannak korszerűbb megoldások hashajtásra, de javasolt tisztában lenni a ricinusolaj hatásmechanizmusával.
A ricinusolaj hatóanyagai irritálják a bélfalat, gyorsabb mozgásra serkentve ezzel, a folyadék- és a tápanyagfelvétel ennek következtében csökken, és kialakul a hashajtó hatás.
Manapság még patikákban lehet kapni étkezési minőségű ricinusolajat, ezt használhatjuk hashajtásra, azonban érdemes említést tenni a korszerűbb megoldásokról. Gyógynövények közül használhatjuk hashajtásra a kutyabengekéreg teáját - ugyancsak egyszeri használatra. Szennalevelet és szennatermést szintén alkalmazhatunk hashajtásra, mindkettő igen erős hashajtó, egyszeri használatra alkalmas, 4-5 napnál tovább azonban ne alkalmazzuk őket! Használatuk során fogyasszunk sok folyadékot, és ügyeljünk az ásványi anyagok pótlására is!
Mikor szükséges a hashajtás? - Egészséges megoldás a ricinusolaj
Székrekedés
Súlyos székrekedés esetén szóba jöhetnek hashajtók, hosszú távon azonban az étrenden szükséges változtatni. Étrendünkbe be kell építeni a rostokat, fogyasszunk útifű maghéjat, zabkorpát vagy búzakorpát, emellett együnk minden nap zöldségeket és gyümölcsöket és igyunk elegendő folyadékot! A diétát kiegészíthetjük legmaggal, lenmagpehellyel vagy lenmag olajjal. A síkosabbá teszi a beleket és a székletet, így az könnyen üríthetővé válik.